PETER ERICSON PÅ VÄG MOT EN NY VM-MEDALJ
 |
PETER ERICSON PÅ VÄG MOT EN NY VM-MEDALJ!
|
NU ÅTERSTÅR EN TÄVLING I VM-SERIEN. DEN SKA KÖRAS I FALUN. MEN PETER ERICSON MED SIN LYNX HAR TAGIT ETT STADIGT GREPP OM EN NY GULDMEDALJ GENOM ATT VINNA SISTA VM-HEATET I NORSKA OPPDAL.
Skelleftegrabben Peter Eriksson har tagit ett rejält grepp om en ny VM-medalj. I det sista VM-hatet i norska Oppdal, så tog han full pott och lägg därtill att han var tvåa i första heatet.
Peter kom dåligt iväg, men förare som hade grym fart inledningsvis var Viktor Stenman som tillsammans med Tomi Ahmsalo krigade om första platsen. Men båda förarna gjorde ett par häftiga satsningar. Viktor vurpade och trillade ned i fältet rejält men åkte upp sig till en fin femte plats. Peter, som hade duktigt ont efter sin tidigare skada, åkte upp sig genom fältet och knäppte första platsen. Men man så tydligt att Peter höll igen vid varje krön, för att inte landa allt för häftigt.
-Nu blir dett vila hela veckan och satsa på nästa helgs SM i Team Walles regi, menade Peter i mål, givetvis mycket nöjd.
Argaste motståndaren i Oppdal var annars Tomi Ahmasalo, men i sista heatet så gick det som sagt snett för den finske fortåkaren och han tappade rejält med mark i poängstriden.
Markus Evensson fick till en klockren styrning och knep en hedrande andra plats i detta sista norska heat. Fyra Johan Eriksson, fjärde plats Fredrik Granberg och femma Viktor Stenman. Fem första platserna till Sverige.
Peter har nu en klockren ledning i VM-ligan och behöver ju egentligen ”bara” att styra runt i VM-finalen för att ta en ny VM-titel. Platserna på pallen kommer stå mellan ett koppel av svenska förare där Johan Eriksson ligger bra till.
-Men allt kan hända, säger skellefteteamet. Se bara hur det gick för Emil som tvingades bryta redan i kvalet.
Men vi sätter en hundringen på att Peter tar sin andra VM-medalj av ädlaste valör!
|