Navigera dig fram här   Söndagen den 8:e juni 2025
Skoter
Racing
ATV
  Startsida  
  I tidningen  
  Nyhetsarkiv  
  Racing  
 
  »  Inbjudan
 
 
  »  Tävlingskalender
 
 
  »  Regler
 
 
  »  Arkiv Racing
 
 
  »  Tidigare nummer
 
 
  »  Resultat
 
 
  »  WSR/USA Resultat
 
  Prenumeration  
  Tidigare tester  
  Videoteket  
  Till Salu  
  Auktion  
  Privata annonser  
  Forum - Skoter  
  Årets skoter  
  Medlem  
  Skoterkortet  
   
Användarnamn

Lösenord

Logga in automatiskt

» Bli medlem
» Glömt lösenord?
» Om kakor...
 
  Medlemmar: 15309  
  Antal nyheter: 5838  
  Meddelanden: 68506  
  Sidvisningar:  
  Idag: 40570 st  
  Igår: 62022 st  
  Denna månad:
474707 st
 
  Föreg. månad:
1671059 st
 
  Totalt: 109992347 st  
  Senaste 10 inloggade:  
  1. kent
2. micke666
3. sunnne
4. RHG
5. FrankJScott
6. TheOne
7. Swarte
8. Herbert
9. allimac32
10. Alpinemadness
 
 
Här är du: Nyhetsarkiv > NORRBOTTNISKA CROSSÅKARE PÅ NORGE-RESA
 

 
 

NORRBOTTNISKA CROSSÅKARE PÅ NORGE-RESA
GLADA MINER HOS DE SVENSKA FÖRARNA I NORGE

Det var mycket svenska förare och körde crosstävling i Norge. Vi har berättat om detta under helgen här på skoter.se. Ett gäng friska norrbottniska åkare drog till Nord-Norge och två dagars tävlingar i Alta och Nord Reisa.

Det var friskt gäng norrbottniska crossåkare på vift i helgen. Då de svenska crossbanorna inte bjuder upp till någon tävling så var det Norge som gällde. Alta och Nordreisa körde tävlingar. Det gick hyfsat bra för de blågula förarna och bland annat seger för Jessica Niska i damklassen.
Det var en rejäl resa att ta sig till den norska sidan. För Lasse Lundberg så blev det kring 160 mil i bilen.
- Men kul att köra i Norge, menade Lasse, som hade en svettig tripp, som slutade i en rejäl krasch. I ett av finalheaten hakade hans Lynx i en iskant och det hela slutade med en skadad fot. Men Lasse hann dock med i Alta att vinna sitt finalheat, kör med sin 6o hästars fläktkylda.
- Men i de heat jag åkta mötte jag också de snabbare vätskekylda, men det var duktigt halt och då klarar man sig bra med 60 friska, menar Lasse med ett skratt.
Petter Nårsa, lovande ungdom var också med på de båda platserna och bjöd upp till fin motstånd, men åkte av i ett heat och tappade en hel del placeringar.
Jesper Degerbjörk, Kiruna och hans klubbkompis Simon Lundström, bet ifrån sig bra på de olika tävlingsorterna och fick sig en bra genomkörare inför de kommande tävlingarna.
Närmast är det start i backtävlingen i Skellefteå.



» Tillbaka till Nyhetsarkivet   » Tipsa en vän
 
 
Besöksadress: Gräddvägen 7, Umeå | Adress: Gräddvägen 7, 906 20 Umeå | E-post: info@skoter.se | Telefon: 090-149370 | Shop: shop.skoter.se